Paratul Basescu, intr-o actiune de raspundere delictuala formulata de pensionarii rezervisti

Pârâtul Băsescu, într-o acţiune în răspundere delictuală formulată de pensionarii rezervişti

Caricaturi de Cristinel Zaharie

Declaraţia din 13 martie a.c. prin care Băsescu s-a ales cu calitatea procesuală de pârât:

„În general, suntem împotriva pensiilor speciale, care sunt furt. Indiferent cine are pensii speciale fură bani. Nu sunt pensii rezultate din contribuţie.

Sigur, îi vedem la televizor, ne povestesc cum sunt ei cu arma la picior, dorm cu puşca în pat şi de asta trebuie să aibă pensii speciale, uitând să ne spună că marea lor contribuţie la securitatea României a fost că erau la munci agricole înainte de Revoluţie, strângeau porumb prin Insula Mare a Brăilei şi deodată şi-au dat seama că le trebuie pensii speciale”, a susţinut Traian Băsescu.

Comunicat

Astăzi 10.04.2018 Liga pentru Apărarea Drepturilor Pensionarilor Militari a acţionat în judecată pe Pârâtul Traian Basescu pentru atingeri grave aduse demnităţii pensionarilor militari.

La acţiunea Ligii s-au raliat şi Federaţia Militarilor din România, ANCMMRR-,,Alexandru Ioan Cuza"- preşedinte dl.Gl.lt.(rtr) Neculai Bahnareanu , AORR- preşedinte Gl.lt.(r) Bălăceanu Virgil , ROMIL - preşedinte Col.(r) Tudor Marian, ANDLIC - preşedinte Col.(rtr) Dobre Tudorel, ACMRR-SIE - Gl.bg.(rtr) Neghiu Petre.

Este un prim semnal - pentru toţi cei care mai îndrăznesc să denigreze militarul Român - că nu vom mai îngădui acest fapt.
România trebuie să se aşeze o dată în matca sa firească, în care legile şi principiile morale trebuie să guverneze toată viaţa cetăţii.
Tot respectul pentru slujitorii Ţării în haină militară !

SEMNEAZĂ
Gen. rtr Nicolae Gropan, preşedintele LIGII PENTRU APĂRAREA DREPTURILOR PENSIONARILOR MILITARI

Judecătoria SECTORUL 5 BUCUREŞTI  > Informaţii dosar

Informaţii dosar