Marșul mut al ”neînvinșilor”

Am fost tentat să scriu marșul muților, dar se putea interpreta neplăcut și am renunțat. A fost ziua de 06.10 . 2017, a avut loc activitatea organizată de Federația Militarilor din România,  propusă în data de 07.09.2017  și planificată în data data de 20.09.2017, un marș al Demnității, un marș demn al pensionarilor militari, că rezerviști îmi vine greu să mai spun dacă iau în calcul atitudinea mustind de indiferență și dispreț a politicienilor,  guvernelor chiar și  a MApN față de această categorie de militari, dar și lipsa de reacție, participare și implicare a imensei majorități a celor care nu știu decât să plângă că li se fură pensiile și atât.

Citește mai departe: Marșul mut al ”neînvinșilor”

COMUNICAT nr. 5 / FSAM / 11.09.2017

Federatia Militarilor din Romania asigurand conducerea Forumului Structurilor Asociative ale Militarilor din Sistemul de Aparare, Ordine Publica si Siguranta Nationala organizeaza ,,Dezbaterea publica deschisa” pe tema ,,Realitatile cotidiene ale vietii militarului roman”.

Activitatea se va desfasura in data de 20 septembrie 2017, orele 10.00 14.00, in sala de spectacole de la Inspectoratul Muzicilor Militare din Bulevardul Iuliu Maniu nr.11-13.

Citește mai departe: COMUNICAT nr. 5 / FSAM / 11.09.2017

MODIFICĂRI STATUT

Stimați colegi,

Vă propun spre dezbatere un set de modificări la statutul asociației care vor fi puse în discuție la Adunarea Generală din data de 18.03.2017.

Vă rog să le analizați și să vă spuneți punctul de vedere.

Modificări statut

1. Președintele este ales din patru în patru ani și pentru nu mai mult de două mandate.
  2. Consiliul director al asociației se compune din
  • Presedinte;
  • Vicepresedinti de drept – presedintii de filiale;
  • Vicepresedinte pentru ofițeri;
  • Vicepresedinte pentru maistri militari și subofițeri;
  • Vicepreședinte pentru militarii profesioniști;
  • Membri

CONVOCARE

In temeiul prev.art. 20, 21, 22, 23 din Statutul Asociaţiei Romil, Consiliul Director convoaca:

ADUNAREA GENERALA

in ziua de

sambata, 18 martie 2017, orele 10.30

cu urmatoarea ordine de zi:

1. Raport de activitate al Consiliului Director pentru perioada februarie 2016  si pana in prezent;

2. Raportul Comisiei de Cenzori privind verificarea activitatii financiare a Asociatiei ROMIL;

3. Proiectul bugetului de venituri si cheltuieli ale Asociatiei ROMIL pentru anul 2017;

4. Descarcarea Consiliului Director  de activitatea si gestiunea sa din perioada supusa analizei;

5. Aprobarea proiectului de buget de venituri si cheltuieli ale Asociaţiei ROMIL pentru anul 2017;

6. Alegerea noilor organe de conducere ale Asociației pe următorii 4 ani;

Lucrarile Adunarii Generale se vor desfasura în Craiova, la sediul Filialei Dolj,

COMUNICAT 2%

Stimați colegi

Pe site gasiti noul formular pentru donațiile de 2% din impozitul pe venit.

Vă rog să-l imprimați, să-l completați și să-l depuneți până în data de 25 mai la organul fiscal competent.

Ajutorul dumneavoastră este extrem de important în buna funcționare a asociației.

Vă mulțumesc!

DESCARCA FORMULARUL DE AICI